Local Wrestlers advance to the Semi-state at the Ford Center Saturday

(NNDC) – Jasper Wrestling advances 5 to Semi-state at the Ford Center this Saturday including Ashton Schuetter 195, Sam Bies 152, Ian Giesler 145, Jeb Prectel 126, and Jaineir Milanes 106. The  Raiders of Southridge  will send 4 wrestlers including Allen Weston 182, Sam Schroeder 160, Carson Niehaus 138, and Xavier Horton 120.   Good luck to all the wrestlers this weekend.

IHSAA Regional @ Bloomington South
Team Scores
1 Terre Haute South Vigo 137.5
2 Bloomington South 117.5
3 Floyd Central 102.0
4 Edgewood 71.0
5 Southridge 70.0
*6 Jasper 64.5*
7 Bloomington North 48.0
8 West Vigo 44.0
9 Sullivan 41.5
10 Northview 36.5
11 Mitchell 18.0
12 Indian Creek 15.5
13 Bedford North Lawrence 12.0
13 North Knox 12.0
15 New Albany 10.0
16 Terre Haute North Vigo 6.0
17 Forest Park 0.0
17 Owen Valley 0.0
17 Pike Central 0.0

Individual Results

106 -Jainier Milanes placed 3rd
Quarterfinal – Jainier Milanes (Jasper) won by major decision 16-7 over
Jackson Heaston (Indian Creek)
Semifinal – Jainier Milanes (Jasper) lost by Dec 5-7 to Cash Turner
(Edgewood)
3rd Place Match – Jainier Milanes (Jasper) won by fall 2:05 over Seth
Cowden (Northview)

113- Xavi Lopez Quarterfinal – Xavi Lopez (Jasper) lost by Fall 1:24 to
Lane Gilbert (Sullivan)

120 – Alex Hardin – Quarterfinal – Alex Hardin (Jasper) lost by Fall 0:14
to Delaney Ruhlman (Bloomington South)

126- Jeb Prechtel placed 3rd
Quarterfinal – Jeb Prechtel (Jasper) won by fall 1:16 over Braeden Wharton
(Northview)
Semifinal – Jeb Prechtel (Jasper) lost by Decision 3-7 to Nicolas
Castelluccio (Bloomington South)
3rd Place Match – Jeb Prechtel (Jasper) won by tech fall 19-2 over Keith
Holder (West Vigo)

138- Cameron Eckstein lost by decision 2-6 in the Quarterfinals to Cade
Bengtson (Bloomington South)

145 – Ian Giesler placed 3rd
Quarterfinal – Ian Giesler (Jasper) won by major decision 9-1 over Landon
Bell (Edgewood)
Semifinal – Ian Giesler (Jasper) lost by Fall 0:34 to Justice Cash
(Bloomington North)
3rd Place Match – Ian Giesler (Jasper) won by decision 7-3 over Johnathan
Otte (West Vigo)

152- Sam Bies placed 4th
Quarterfinal – Sam Bies (Jasper) won by fall 1:26 over Chase Hostetler
(Bloomington North)
Semifinal – Sam Bies (Jasper) lost by decision 4-9 to Moses Hamm (Terre
Haute South Vigo)
3rd Place Match – Sam Bies (Jasper) lost by Decision 0-5 to Jarrell Sholar
(West Vigo)

170- Ayden Wigand lost in the Quarterfinals to Noah Minor (Northview) by
fall 3:29

182- Liam Kibby lost in the Quarterfinals to Reece Novak (Edgewood) by fall
1:47

195- Ashton Schuetter placed 1st
Quarterfinal – Ashton Schuetter (Jasper) 29-6 won by fall 2:49 over
Francisco Franco (Terre Haute North Vigo)
Semifinal – Ashton Schuetter (Jasper) won by fall 3:30 over Christian Verst
(Terre Haute South Vigo)
1st Place Match – Ashton Schuetter (Jasper) won by decision 3-2 over
Matthew Archer (Edgewood)

220- Will Collon lost by decision 6-3 in the Quarterfinals to Jazz Brown
(Terre Haute North Vigo)

285 – Quade Popp (Jasper) lost in the Quarterfinals to Race Stewart
(Bloomington North) by fall (Fall 1:34)

Speak Your Mind

*