State Tournament Pairings Drawn For High School Boys Basketball

Indianapolis (NNDC) – Pairings for the upcoming IHSAA boys state basketball tournament were drawn Sunday in Indianapolis.

Jasper will play Evansville Harrison in the opening game of the IHSAA Boys 4A basketball sectional February 27 at Evansville North, Southridge drew a first round bye in its own 3A sectional at the Huntingburg gym and will see its first action Friday, March 2, in the semifinals against the winner of the opening game on Tuesday between Pike Central and Sullivan, Forest Park drew South Spencer in the opening round of the 2A Tecumseh sectional, which will be played at the Castle gym. The Rangers will play South Spencer on Wednesday, February 28, and Northeast Dubois will play Wood Memorial in the opening game of the 1A sectional at Springs Valley on Tuesday, February 27.

The complete pairings for the four sectionals involving local teams are as follows:

4A Sectional 16 at Evansville North

Game 1 Tue February 27 – Evansville Harrison vs. Jasper

Game 2 Tue February 27 – Evansville North vs. Evansville Central

Game 3 Fri March 2 – Castle vs. Winner Game 1

Game 4 Fri March 2 – Evansville Reitz vs. Winner Game 2

Game 5 Sat March 3 – Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (championship)

3A Sectional 31 at Southridge

Game 1 Tue February 27 – Pike Central vs. Sullivan

Game 2 Tue February 27 – Princeton vs. Vincennes Lincoln

Game 3 Fri March 2 – Southridge vs. Winner Game 1

Game 4 Fri March 2 – Washington vs. Winner Game 2

Game 5 Sat March 3 – Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (championship)

2A Sectional 48 at Castle (Tecumseh host)

Game 1 Tue February 27 – North Posey vs. Tecumseh

Game 2 Wed February 28 – Evansville Mater Dei vs. Tell City

Game 3 Wed February 28 – South Spencer vs. Forest Park

Game 4 Fri March 2 – Perry Central vs. Winner Game 1

Game 5 Fri March 2 – Winner Game 2 vs. Winner Game 3

Game 6 Sat March 3 – Winner Game 4 vs. Winner Game 5 (championship)

 

1A Sectional 64 at Springs Valley

Game 1 Tue February 27 – Wood Memorial vs. Northeast Dubois

Game 2 Fri March 2 – Evansville Day vs. Springs Valley

Game 3 Fri March 2 – Cannelton vs. Winner Game 1

Game 4 Sat March 3 – Winner Game 2 vs. Winner Game 3 (championship)

 

REGIONALS SATURDAY MARCH 10

4A Regional at Seymour

Game 1 – Greenwood Community Winner vs. Evansville North Winner

Game 2 – Columbus East Winner vs. Seymour Winner

Game 3 – Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (championship)

3A Regional at Southridge

Game 1 – Greensburg Winner vs. Boonville Winner

Game 2 – North Harrison Winner vs. Southridge Winner

Game 3 – Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (championship)

2A Regional at Paoli

Game 1 – Paoli Winner vs. Southwestern (Hanover) Winner

Game 2 – Tecumseh Winner vs. South Knox Winner

Game 3 – Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (championship)

1A Regional at Loogootee

Game 1 – Edinburgh Winner vs. Borden Winner

Game 2 – Springs Valley Winner vs. Loogootee Winner

Game 3 – Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (championship)

 

SEMISTATES SATURDAY MARCH 17

Teams will be assigned to semistate sites on Sunday, March 11.

 

STATE FINALS SATURDAY MARCH 24 AT BANKERS LIFE FIELDHOUSE IN INDIANAPOLIS

Class 1A Final – 10:30 a.m.

Class 2A Final – 12:45 p.m. (approx)

Class 3A Final – 6 p.m.

Class 4A Final – 8:15 p.m. (approx.)

 

Speak Your Mind

*